WhatsApp
Telefon
  • Demirel Mah. 2070 sokak No:36 Kepez - Antalya
Ev temizliğinde kullanabileceğiniz pırıl pırıl yapan 9 yiyecek
07 Ocak 2021, 16:59

Ev temizliğinde kullanabileceğiniz pırıl pırıl yapan 9 yiyecek

Özellikle pandemi döneminde evlerimizden hiç eksik etmediğimiz temizlik ürünleri her ne kadar güven verse de aslında çok büyük kısmı toksik maddeler içeriyor. Bu da aslında cildimizden akciğerlerimize dek tehdit altında olduğumuzu işaret ediyor. Ancak bu ürünleri hem doğal ve sağlıklı olanlarıyla değiştirmek mümkün. Üstelik bunun için para dökmenize de gerek yok. Hemen herkesin evinde bulunan besinler ile göz kamaştıran bir temizlik yapabilirsiniz. İşte ev temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz o yiyecekler…

 

1.Muz 

Mutfağınızda, evinizin içinde uçuşup duran küçük meyve sineklerine tuzak kurmak için muz kullanabilirsiniz. Uzun bir kavanozun içine olgunlaşarak kararmış bir muz ve biraz bulaşık sabunu koyun.

2.Soda

Midemizi rahatlatmak için kullandığımız bu popüler içecek doğal bir temizleyicidir. Sodayı banyo aynanızın üzerine püskürtün ve ardından aynanızı bir süngerle silin.

3.Pirinç 

Sabunlu suyun içerinde bir miktar pirinç ekleyin ve şişenizin içine bu karışımı koyarak çalkalayın. Zor olan bölgelere böylece rahatlıkla ulaşıp tertemiz yapabilirsiniz.

4.Patates kabukları 

Şöminenizi temizlemenin en kolay yolu, içinde biraz patates kabuğu yakmaktır. Kabukların 48 saate kadar kurumasını bekleyin.

5.Limon 

Mikrodalga fırınınızı temizlemek için bir kaseye limon suyu, limon kabuğu ve su koyun. Mikrodalganın içine bu kaseyi yerleştirip 3 dakika fırınınızı çalıştırın. Fırının kapağını bir süre kapalı şekilde bırakırsanız sudaki buhar dışarı çıkamaz. Son olarak mikrodalgayı temiz bir bezle silin.

6.Greyfurt 

Lavabo temizliği söz konusuysa akla gelen en iyi temizleyici greyfurttur. Greyfurtu ikiye bölüp üzerine tuz serpin. Daha sonra mutfak lavabonuzu ıslatıp buraya bir miktar tuz serpin, ardından da elinizdeki greyfurtla lavabonuzu ovalayın. Hepsi bu!

7.Ketçap 

Patates kızartmasından ayrı düşünemediğimiz ketçap bakır tencereleri, eşyaları parlatarak yepyeni bir görüntüye kavuşturabilir. Bunun için bakır tencere ya da eşyanızın üzerine biraz ketçap dökün ve bir süre bekledikten sonra silip durulayın. Paslanmaz çelikten üretilen eşyalar için de aynı yöntemi deneyebilirsiniz.

8.Soğan 

Pikniğe gittiğinizde mangal yakmadan duramayanlardansanız bu temizleme yöntemini muhtemelen biliyorsunuz. Izgara telinin üzerindeki kalıntıları temizleyen en iyi şey soğandır. Bunu yapmak için yarım soğanı çatal gibi sivri bir şeyin ucuna takın. Daha sonra ızgara telini ovmaya başlayın. Böylece fazla çaba harcamadan ızgaranızı pırıl pırıl yapabilirsiniz.

9.Çay 

Siyah çayı parkelerinizi temizlemek ve parlatmak için kullanılabilirsiniz. Bunun için kovanıza bir miktar çay dökün ve soğumasını bekleyin. Çaydaki tanik asit, parkelerinizdeki kiri sökerek mis gibi yapacaktır. Ancak bu yöntemi laminant parke temizliğinde sakın kullanmayın.

Sosyal Medya :
Ergani Belediyesinden park ve bahçelerde temizlik seferberliği
07 Ocak 2021, 16:52
ÖNCEKİ
Kuvvetli rüzgar ve sağanağın ardından temizlik çalışmaları
13 Ocak 2021, 15:56
SONRAKİ